Szybkość podnoszenia się poziomu glukozy we krwi oraz jej maksymalna wartość zależą nie tylko od ilości spożytego cukru ale także od rodzaju produktu. Określa to indeks glikemiczny (w skrócie-IG), który klasyfikuje produkty na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Produkty o wysokim IG gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi (linia czerwona ciągła), co wywołuje adekwatną odpowiedź insulinową (linia czerwona przerywana), czyli wprowadzenie do krwi proporcjonalnej ilości insuliny. Insulina wycofuje glukozę zapobiegając niebezpiecznej dla życia hiperglikemii i zamienia ją na glikogen, substancję zapasową. Szybki wzrost poziomu insuliny po spożyciu posiłku mającego wysoki IG, prowadzi często do zaniżenia poziomu cukru i pojawieniu się wtórnego uczucia głodu.

Uzupełnienie diety w beta-glukan obniża skutecznie IG posiłku a w konsekwencji także odpowiedź insulinową.

Dodatek beta-glukanu do posiłku spowoduje, że maksymalny poziom glukozy będzie niższy i pojawi się później, przez co mniejsza ilość glukozy będzie zmagazynowana i zamieniona na substancje zapasowe. Kolejna zaleta to wydłużenie czasu dostępności wchłoniętej glukozy przed zamianą jej na substancje zapasowe i wydłużenie w czasie uczucia sytości.

Na wykresie przedstawiono poziom glukozy we krwi po spożyciu takiego samego posiłku uzupełnionego w beta-glukan (linia niebieska ciągła) oraz odpowiedź insulinową (linia niebieska przerywana).

Cukrzyca
Nowotwór jelita grubego
Dieta