Nadmiar cukru, który pojawia się po spożyciu posiłku insulina zamienia na glikogen, który jest najprostszą formą zapasową glukozy (odpowiednik skrobi występującej w roślinach) Glikogen magazynowany jest w wątrobie - ok. 70g i mięśniach - ok. 250g. Wątroba jest małym buforem, którego głównym celem jest gromadzenie cukru po posiłku i uwalnianie go pomiędzy posiłkami tak aby utrzymać stały poziom. Glikogen mięśniowy (zmagazynowany w mięśniu) jest zapasem cukru zużywanym wyłącznie podczas wysiłku fizycznego. Jeżeli zapas glikogenu nie jest wykorzystany, a spożywamy kolejną porcję węglowodanów, insulina indukuje zamianę nadmiaru cukru na tkankę tłuszczową. Synteza w tkance mięśniowej powoduje, że w mięśniach gromadzą się trjglicerydy, czyli dochodzi do powstawania i odkładania się tkanki tłuszczowej natomiast synteza inicjowana w wątrobie generuje frakcję lipidową VLDL, co bezpośrednio powoduje, że we krwi wzrastają trójglicerydy i cholesterol. Wszystkie opisane przemiany zachodzą pod wpływem insuliny ale pamiętajmy, że insulina pojawia się wyłącznie w konsekwencji spożytego posiłku w ilościach proporcjonalnych do jego indeksu glikemicznego.

Na wykresie przedstawiono w uproszczeniu przemianę glukozy w substancje zapasowe. Linia czerwona to poziom glukozy po spożyciu posiłku o wysokim indeksie glikemicznym, zaś zakreskowane na czerwono pole przedstawia nadwyżkę glukozy. Duża ilość glukozy nie może być zmagazynowana wyłącznie w postaci glikogenu i zamieniana jest także na tłuszcze, trójglicerydy i cholesterol. Linia niebieska to poziom glukozy po uzupełnieniu tego samego posiłku w beta-glukan. Obniżony indeks glikemiczny posiłku zmniejsza nadwyżkę glukozy i umożliwia ulokowanie jej w buforze wątrobowo - mięśniowym w postaci glikogenu, bez ryzyka zamiany na tkankę tłuszczową, trójglicerydy czy cholesterol. Linią zieloną przerywaną zaznaczono bieżące potrzeby energetyczne, czyli aktywność fizyczną. Zwiększenie aktywności fizycznej, czyli przesunięcie linii odpowiednio wyżej oznacza w każdym przypadku redukcję ilości glukozy przetwarzanej na substancje zapasowe.

Uzupełnienie diety w beta-glukan istotnie zmniejsza ilość glukozy zamienianej na substancje zapasowe oraz , będące przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Nadwaga lub też inaczej zwana otyłość może bardzo często prowadzić do zaburzeń układu pokarmowego zarówno u dzieci jak i osób starszych. Nieproporcjonalne spożycie kwasów tłuszczowych w połączeniu z cukrami oraz białkiem (aminokwasy), bardzo często może prowadzić do poważnych zaburzeń. Utrzymywanie nieodpowiedniej wagi ciała może się przyczynić do zapalenia guzków krwawniczych z powodu braku ruchu osób dotkniętych nadwagą. Wywołane np. przez częste zaparcia hemoroidy z powodu ciężkich powikłań mogących powodować bardzo poważne schorzenia w przyszłości nie powinny być leczone jedynie poprzez zwiększoną aktywność ruchową i utrzymywaniem odpowiedniej diety. Bardzo ważne jest tutaj leczenie pod okiem lekarza - specjalisty. Kolejnym problemem na który mogą się natknąć osoby które posiadają zwiększony współczynnik tłuszczu w stosunku do masy ciała może być kamica woreczka żółciowego. Bardzo często rozwój tej choroby przebiega bezobjawowo, do momentu kiedy kamienie rozrosną się do dość dużych rozmiarów uniemożliwiających ich podstawowe leczenie. W tym momencie zjedzenie tłustej potrawy, czy też powstanie sytuacji stresogennej może być przyczyną bólu woreczka żółciowego. Prowadzić to może do jego niewydolności, zapalenia i co za tym idzie zmniejszenie produkcji żółci wspomagającej trawienie w układzie pokarmowym. Dalszymi powikłaniami występującymi jako objaw nadwagi mogą być zaparcia u osób w wieku dojrzałym, jak i bardzo bolesne zaparcia u dzieci, wywoływane bardzo często poprzez nieprawidłową dietę. Z naukowych analiz wynika że dzieci odżywiające się w sposób nieodpowiedni, przekarmiane, których dieta bardzo często zawiera nagromadzone związki cukrów, jest przyczyną wielu objawów zaparć i późniejszych problemów żołądkowo jelitowych. Bardzo często profilaktyką wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych jest właśnie utrzymanie podstawowej masy ciała oraz współczynnika BMI (Body Mas Index) szczególnie u dzieci.

BETAVEN stosowany w codziennej diecie pomaga w walce z nadwagą i otyłością.Cukrzyca
Nowotwór jelita grubego
Dieta